Aktualności

Stałe katalizatory, często materiały w nanoskali, są sercem wielu technologii. Dzięki swojej unikalnej strukturze odgrywają kluczową rolę w przyspieszaniu reakcji chemicznych, co jest niezbędne w procesach przemysłowych, takich jak produkcja paliw, chemikaliów, leków oraz w ochronie środowiska.
To człowiek nadaje sens narzędziom. Sztuczna inteligencja, podobnie jak nóż, może być używana w życiu codziennym do wielu pożytecznych czynności. Bardzo łatwo sobie również wyobrazić sytuację, w której nóż w czyichś rękach wieszczy nieszczęście, tak jak przykładowo nóż w rękach małego dziecka.
Za nami druga edycja Research Week w Politechnice Łódzkiej. Było to pięć, bardzo intensywnych i angażujących całą społeczność uczelni, dni. Nauka, badania, innowacje, projekty, wdrożenia, oferta edukacyjna PŁ – każdemu z tych tematów towarzyszyły wyjątkowe spotkania, jak wykład inauguracyjny prof. Andrzeja Dragana pt. „Wiara w ignorancję ekspertów”.
Rektorzy Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przyznali po raz trzeci wspólną nagrodę za najlepszą publikację naukową. Laureatkami tego wyróżnienia są autorki artykułu ”Lipid Profile in Children Born Small for Gestational Age”, w składzie, z PŁ: dr hab. inż. Agnieszka Wosiak, prof. PŁ, z UMed: dr n. med. Justyna Zamojska, dr n. med. Katarzyna Niewiadomska-Jarosik, dr n. med. Beata Kierzkowska, dr n. med. Marta Gruca, prof. dr hab. n. med. Elżbieta Smolewska.
Trudno się dziwić, że rzeczywisty lub nawet potencjalny wpływ sztucznej inteligencji na nasze życie został zauważony i doceniony w formie wyboru frazy „sztuczna inteligencja” jako słowo roku 2023. Nie zmienia to faktu, że SI jest obecna w wielu obszarach naszego życia od dawna i dopiero w ostatnim okresie jej popularność niemalże „eksplodowała”.