Aktualności

Za nami druga edycja Research Week w Politechnice Łódzkiej. Było to pięć, bardzo intensywnych i angażujących całą społeczność uczelni, dni. Nauka, badania, innowacje, projekty, wdrożenia, oferta edukacyjna PŁ – każdemu z tych tematów towarzyszyły wyjątkowe spotkania, jak wykład inauguracyjny prof. Andrzeja Dragana pt. „Wiara w ignorancję ekspertów”.
Rektorzy Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przyznali po raz trzeci wspólną nagrodę za najlepszą publikację naukową. Laureatkami tego wyróżnienia są autorki artykułu ”Lipid Profile in Children Born Small for Gestational Age”, w składzie, z PŁ: dr hab. inż. Agnieszka Wosiak, prof. PŁ, z UMed: dr n. med. Justyna Zamojska, dr n. med. Katarzyna Niewiadomska-Jarosik, dr n. med. Beata Kierzkowska, dr n. med. Marta Gruca, prof. dr hab. n. med. Elżbieta Smolewska.
Trudno się dziwić, że rzeczywisty lub nawet potencjalny wpływ sztucznej inteligencji na nasze życie został zauważony i doceniony w formie wyboru frazy „sztuczna inteligencja” jako słowo roku 2023. Nie zmienia to faktu, że SI jest obecna w wielu obszarach naszego życia od dawna i dopiero w ostatnim okresie jej popularność niemalże „eksplodowała”.
Emmanuelle Charpentier i Jennifer Doudna są laureatkami tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Po ogłoszeniu decyzji Komitetu Noblowskiego, Charpentier zaznaczyła, że sukces ten był możliwy dzięki m.in. dr. Krzysztofowi Chylińskiemu, współodkrywcy patentów opisujących użycie CRISPR/Cas9.