Dzień nauki polskiej jest dobrą okazją do rozmowy z prof. Łukaszem Albrechtem – chemikiem i prorektorem ds. nauki. Właśnie z perspektywy badacza oraz przedstawiciela władz Politechniki Łódzkiej mówi, że należy pamiętać o tym, że określenie „nauka polska” jest pewnym skrótem myślowym. Jest oczywiście nauka realizowana w Polsce i przez polskich badaczy, ale my jesteśmy częścią światowej nauki. To daje niesamowite możliwości, ale stanowi też ogromne wyzwanie, ponieważ nasze odkrycia, rozwiązania i osiągnięcia są weryfikowane globalnie.
Formularz wyszukiwania
Zdrowie
10 kwietnia 2019
Czekolada jest jednym z najbardziej popularnych i cenionych na całym świecie produktów otrzymywanych z przetworzonych nasion drzewa kakaowego.
25 marca 2019
Wprowadzenie szpinaku do codziennej diety z pewnością pomoże dostarczyć do organizmu niezbędnych mikro- i makroelementów.
19 grudnia 2018
Składniki diety mają znacznie większy wpływ na nasze organizmy niż nam się do tej pory wydawało. Są one nie tylko źródłem witamin, minerałów, polifenoli, karotenoidów, ale (o czym do niedawna nie wiedzieliśmy) zmieniają także znaczenie informacji genetycznej zapisanej w DNA.
26 września 2018
Kawę zaczęto spożywać 3 000 lat temu, podobnie jak herbatę, a ziarno kakaowca jeszcze pięć wieków wcześniej. Kawa pochodzi z regionów współczesnej Etiopii.
24 kwietnia 2018
Wszystko, co zjemy i wypijemy rano, wpływa na naszą aktywność, bystrość umysłu i koncentrację w ciągu całego dnia. Poranny posiłek uważany jest przez dietetyków za najważniejszy dla zdrowia i właściwego funkcjonowania organizmu, dlatego nie warto z niego rezygnować.
16 lutego 2018
Sprzęt do ochrony układu oddechowego kojarzy nam się najczęściej z widokiem dentysty lub lekarza wykonującego skomplikowane zabiegi lekarskie. Obecnie temat półmasek do ochrony układu oddechowego dotyczy również kwestii ochrony osób narażonych na wdychanie powietrza zanieczyszczonego przez smog, zwłaszcza podczas aktywności fizycznej – jazdy na rowerze czy biegania.
2 lutego 2018
Na University of Texas w Austin opracowano urządzenie o nazwie MasSpec Pen - "długopis" używany w czasie operacji do diagnozowania nowotworów.
19 grudnia 2017
Na tak postawione pytanie najprostsza odpowiedź brzmi - nie. Choroba jest w dużym stopniu nieuleczalna i co roku miliony ludzi na nią umierają. Jednocześnie „war against cancer”, w której walczą biolodzy, chemicy, fizycy i lekarze zatacza coraz szersze kręgi. W ostatnich latach dołączyli do nich matematycy.