Inspirujące autorytety

Święto Nauki Polskiej przypada 19 lutego, w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika (1473 r.).

To doskonała okazja do przypomnienia wkładu pionierów z Polski w naukę, która jest uniwersalna i interdyscyplinarna. Ich nowoczesne i przełomowe odkrycia poprawiające jakość życia w różnych jego obszarach, nie byłyby możliwe, gdyby nie imponujący dorobek autorytetów naukowych. Dr hab. inż. Anna Diowksz, prof. PŁ, dziekan Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności oraz prof. Agnieszka Zakrzewska-Bielawska, dziekan Wydziału Organizacji i Zarządzania, mówią o uczonych, którzy je zainspirowali.

Polski biochemik Kazimierz Funk znany jest na całym świecie jako odkrywca witamin, ale jego dokonania wykraczały dalej, gdyż badał także mikroelementy, hormony i enzymy podkreślając rolę substancji czynnych w zbilansowanej diecie i szerząc wiedzę na temat prawidłowego odżywiania. Współczesne badania naukowe prowadzone na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ czerpią z odkryć Kazimierza Funka, chociażby w obszarze nutrigenomiki, gdzie analizuje się relacje pomiędzy dietą a genami i identyfikuje się mechanizmy, wyjaśniające jak żywienie wpływa na stan naszego zdrowia. Z kolei wiedza o roli związków bioaktywnych pozwala rozwijać prace nad żywnością funkcjonalną, czyli taką, która ponad efekt odżywczy ma wpływ na poprawę samopoczucia, wydolności fizycznej i umysłowej, zwiększa odporność organizmu, a w konsekwencji zapobiega chorobom, w tym tzw. cywilizacyjnym

– dr hab. inż. Anna Diowksz, prof. PŁ.

Prof. Agnieszka Zakrzewska Bielawska wymienia postać prof. Karola Adamieckiego:

Ojciec polskiego zarządzania prowadził badania w zakresie zarządzania przemysłem, zwłaszcza planowania produkcji oraz uwarunkowań pracy zespołowej. Wynaleziony przez Niego harmonogram produkcji, pozwalający diagnozować wąskie gardła, był pionierskim osiągnięciem. Z kolei koncepcja dynamicznego zarządzania podkreślająca konieczność ciągłego doskonalenia i adaptacji oraz prawo harmonii, mówiące o tym, że w zespole lub systemie, skuteczność całości zależy od najsłabszego elementu przez co kluczowym staje się dopasowanie pracy poszczególnych elementów tak by były jak najbardziej zharmonizowane i równoważne, mają charakter ponadczasowy. Są one przesłanką współczesnych badań prowadzonych w Politechnice Łódzkiej nad skutecznością zarządzania organizacjami w świecie smart world oraz w warunkach zrównoważonego rozwoju.