Nowoczesna elegancja w modzie męskiej, czyli ewolucja garnituru

Aktualne trendy w garniturowej modzie męskiej dorównują luksusowym kolekcjom odzieży damskiej i pomimo, iż głównie składają się z marynarki, spodni i kamizelki, są niezbędnikiem dla każdego mężczyzny.

Historia mody męskiej często postrzegana jest za nieciekawą i monotonną. Jednakże przyglądając się zamianom na przestrzeni wieku dziewiętnastego i dwudziestego, można zauważyć, iż ulega ona ogromnej ewolucji.

zdj. Freepik

Początek lat 60-tych XIX wieku to okres rewolucji przemysłowej, która sprawiła, że pojawiło się wiele zróżnicowanych i tańszych tkanin. Głównie były to materiały z różnego rodzaju wełny, które formowano za pomocą pary i żelazka. Obowiązującym strojem męskim na dzień był wówczas surdut, natomiast wieczorowym frak. Przez wiele lat mężczyźni nie czuli się komfortowo w swojej odzieży, aż do lat 30-tych XX wieku, kiedy to pojawił się amerykański garnitur typu drape suit, który szturmem zdobył świat mody męskiej. Charakteryzował się on wypełnionymi ramionami oraz pełniejszymi rękawami, które miały wywołać wrażenie większego torsu mężczyzny.

 

Niewątpliwie ogromny wpływ na historię mody męskiej wywarły lata 50-te XX wieku. Słynny kontynentalny garnitur firmy Brioni daleko odbiegał od amerykańskiego stylu o szerokich ramionach. Garnitur Brioni szybko spodobał się europejskiej arystokracji oraz międzynarodowej elicie. Szyty na miarę dopasowany garnitur o smukłej linii głównie przeznaczony był dla nowoczesnych aktywnych, młodych mężczyzn. Firma Brioni używała luksusowych, cienkich tkanin takich jak jedwab oraz materiałów ze szlachetnych włókien wełny wigoni.

 

Fenomenem lat 60-tych XX wieku jest garnitur od Nuttera, który łączył ekstrawagancję z klasycznymi rozwiązaniami. Garnitury szyto na miarę i duże znaczenie przywiązywano do formy marynarki, dlatego też stosowano odpowiednie podklejania tj. elementy z włosianki i sztywnego płótna lnianego, taśmy do wykończenia szwów, poduszki i taśmy utrzymującej kształt między podszewką a tkaniną zewnętrzną.

 

Rewolucja w formie garnituru bez konstrukcji to lata 80-te, w których zadebiutował Giorgio Armani. Zastąpił krępujący pancerz miękkim i zapewniającym swobodę ruchu garniturem. Armani wprowadził świeżą, nowoczesną estetykę, przemawiającą do mężczyzn, którzy pracowali w branżach wymagających kreatywności takich, jak reklama, media czy architektura. Projektant zmniejszył też wagę garnituru, zamieniając tweed i flanelę na cieńsze, miękko dopasowujące się do ciała materiały takie jak wełniana krepa.

 

Początki lat 2000 to czasy indywidualizmu i rozpowszechnienie pojęcia „skurczonego garnituru”, czyli ciasnej kusej marynarki i dopasowanych krótkich spodni. Marynarki trzyrzędowe bardzo popularne w latach 90-tych zostały wyparte przez te zapinane na dwa guziki. Duży wpływ na modę męską miały wówczas gwiazdy filmowe, a w szczególności Daniel Craig, który stał się ikoną stylu, bezbłędnie łącząc klasyczną elegancje z miejskim luzem.

Dziś współcześni mężczyźni lubią bawić się modą, kreując swój styl. Dużą wagę przywiązują również do fryzury i zarostu, co sprawia, że moda męska nabiera coraz więcej kolorów.