Ekologię czas zacząć od… garderoby – CSR w pigułce

Sezonowe wyprzedaże, dylematy - w co się ubrać? To najczęstsze motywacje do zakupu kolejnych ubrań. Z punktu ekonomicznego można stwierdzić, że wzrost konsumpcji powoduje wzrost produkcji, a więc rozwój handlu i gospodarki. Ponadto zakup ubrań w okazyjnych cenach sprawia nam wiele satysfakcji. Więc nic tylko kupować! Jednak czy to odpowiedzialne? Co na to ekologia?

przykładowy kwiat bawełny, zdj. Freepik

Promocyjne ceny zachęcają, jednak rabat 75% daje do myślenia, ile tak naprawdę kosztują ubrania?

Analizując metki znanych i drogich marek odzieżowych, możemy łatwo się przekonać, że ubrania zostały uszyte w Tajwanie, Wietnamie czy też Pakistanie. Do ich produkcji użyto najczęściej bawełny konwencjonalnej, uprawianej w takich krajach jak Pakistan, Chiny czy Uzbekistan. Koszt produkcji koszuli szacowany jest na 12 zł, z czego koszty pracy to zaledwie 65 gr! Wydaje się to nieprawdopodobne, ale nieuczciwe praktyki ciągle są stosowane. Na plantacjach i w fabrykach zatrudniane są dzieci, a czas ich pracy przekracza 12 godzin na dobę. Ponadto w uprawach, jak i w fabrykach, stosuje się bardzo niebezpieczne środki biochemiczne. Obecnie realizowana koncepcja: coraz więcej, coraz taniej i coraz gorzej mocno eksploatuje środowisko naturalne oraz wpływa negatywnie na nie i społeczeństwa krajów tzw. trzeciego świata. Czy możemy to zmienić?

Świadome zakupy - pierwszy krok

Idąc na wesele,nie musimy każdorazowo kupować garnituru czy sukni, bo zawsze możemy je wypożyczyć. Rozwój wypożyczani odzieży oraz sklepów typu second hand zmniejsza konieczność produkcji, a tym samym daje sygnał producentom, że lepiej stawiać na jakość i społeczną odpowiedzialność, niż na ilość źle wykonanych produktów.

Będąc na zakupach, możemy dokonać wyboru i kupować produkty marek wpierających działania z zakresu rozwiązań koncepcji Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR, ang. Corporate Social Responsibility). Zgodnie z nią przedsiębiorstwa uwzględniają w swojej strategii nie tylko interesy udziałowców, ale i całego społeczeństwa, w tym negatywnych skutków ekologicznych. Kupując, możemy sprawdzić za pośrednictwem stron internetowych politykę firm i świadomie decydować czy wspieramy nieuczciwych pracodawców. Produkty odzieżowe, i nie tylko, coraz częściej posiadają certyfikaty takie jak: Fair Wear Foundation czy Fair Trade poświadczające dobre praktyki przedsiębiorstw.

Warto więc mieć świadomość, że prostymi decyzjami możemy zmieniać świat.