Komentarze

Z najnowszych danych CERT Polska (zespołu działającego w strukturach NASK – Państwowego Instytutu Badawczego) wynika, że na liście zagrożeń w obszarze cyberprzestępczości w Polsce wciąż najczęściej stosowane są metody phishingu, czyli techniki, w której atakujący próbują uzyskać prywatne informacje, takie jak hasła, numery kont bankowych i dane osobowe. Mechanizm wyłudzeń danych opiera się na podszywaniu pod zaufane źródła, takie jak banki, firmy lub instytucje rządowe. W 2020 roku odnotowano 7 622 przypadki, zaś w 2021 roku liczba phishingów w Polsce wzrosła prawie trzykrotnie i wyniosła 22 575 udokumentowanych prób.
Olej palmowy może występować w takich produktach spożywczych, jak ciastka i ciasta, kremy, lody, batony, popcorn, chipsy, mrożone frytki, bułki do hamburgerów, gotowe ciasta na pizzę, margaryny, zupy w proszku, płatki zbożowe, preparaty dla noworodków i wielu innych. Jest również bardzo szeroko wykorzystywany do produkcji kosmetyków jako składnik balsamów do ciała, kremów, odżywek szamponów, mydeł, płynów do kąpieli, pomadek czy podkładów do twarzy. Nie zawsze możemy być świadomi tego, że dany produkt spożywczy czy kosmetyczny zawiera w swoim składzie olej palmowy, gdyż producenci często nie wskazują dokładnego pochodzenia wykorzystywanego surowca i określają go jako „olej roślinny”. Mając na uwadze nasze zdrowie oraz środowisko naturalne, powinniśmy ograniczyć spożycie i wykorzystanie oleju palmowego
W czasach, w których coraz bardziej troszczymy się o kondycję naszej planety, wartości takie jak zrównoważony rozwój, naturalne pochodzenie, bezpieczeństwo i transparentność mają coraz większy wpływ również na wybór produktów kosmetycznych. A ponieważ coraz więcej konsumentów przyjmuje zdrowszy tryb życia, naturalne/ekologiczne produkty kosmetyczne stają się integralną częścią dbania o nasz wygląd, ogólne samopoczucie i środowisko. Naturalne składniki i “zielone” deklaracje z roku na rok stają się priorytetem dla coraz większej liczby osób. Konsumenci chętniej sięgają po kosmetyki składające się z produktów pochodzących z naturalnych składników lub ekstraktów roślinnych.
Inflacja to pojęcie statystyczno-ekonomiczne, jedna z podstawowych danych makroekonomicznych. Wyraża ona wzrost ogólnego poziomu cen. Dane makroekonomiczne wymagają znacznej energii do wyabstrahowania esencji z milionów decyzji konsumenckich i produkcyjnych, którą następnie wykorzystuje się w modelowaniu zmian gospodarczych.
W 2022 roku przyznano ją trzem ekonomistom za badania nad bankami i kryzysami finansowymi. Laureatami zostali Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond oraz Philip H. Dybvig. Szwedzka Akademia Nauk uzasadniając swoją decyzję, napisała, że wkład badań laureatów polega na wyjaśnieniu, dlaczego tak istotne jest unikanie kryzysów sektora bankowego. Cała trójka wymiernie zwiększyła naszą  wiedzę o roli banków w gospodarce, szczególnie w okresie kryzysów finansowych.
Tegoroczna nagroda na Nobla jest z pewnością niezwykła. Pokazuje jak istotne we współczesnym świecie są metody syntezy organicznej, pozwalające wytwarzać nowe materiały, oraz ich aplikacje w szczególności w układach biologicznych. Została przyznana chemikom organikom, którzy nie boją się podejmować nowych wyzwań i przekraczania granic pracując na pograniczu chemii i biologii.
W maju 2022 roku w wyniku współpracy między kolektywem artystycznym i duńską firmą technologiczną Mindfuture powstał projekt Komputer Lars - obejmujący sztuczną inteligencję oraz chatbota imitującego człowieka. Dał on początek Det Sintetiske Parti (DSP) - Partii Syntetycznej, która szykuje się do startu w najbliższych wyborach parlamentarnych 2023.
Nagroda Nobla z fizyki w roku 2022 została przyznana trzem uczonym zajmującym się eksperymentalnymi i teoretycznymi aspektami mechaniki kwantowej. Jak to zostało określone w werdykcie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, nagrodę przyznano „za eksperymenty ze splątanymi fotonami, ustalenie naruszenia nierówności Bella i pionierską informatykę kwantową”.