Badania Marii Skłodowskiej-Curie przyczyniły się znacząco do rozwoju nauki i uratowały życie niezliczonej liczbie osób. Jej droga na szczyt nie była jednak łatwa. Musiała niejednokrotnie walczyć z uprzedzeniami i stereotypami dotyczącymi kobiet.
We współczesnym świecie dynamicznie rozwijających się technologii coraz większe znaczenie technologiczne, a przez to i ekonomiczne, ma szczególna grupa siedemnastu pierwiastków chemicznych.
Czy w XXI wieku nie moglibyśmy poznawać chemii inaczej niż poprzez zapis reakcji? Może warto nakręcić film, pokazujący, jak biegnie dana reakcja chemiczna?
Co wspólnego mają tak często w ostatnim czasie promowane hasła: gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) z analizą cyklu życia (LCA)? O aktualnych priorytetach polityki gospodarczej UE, które mają pomóc w dążeniu do zrównoważonego rozwoju...
Nanotechnologia to nauka o bardzo małych strukturach zwanych nanomateriałami i nanocząstkami oraz o technikach ich wytwarzania i badania. Rozmiary nanocząstek przyrównać można do tysięcznych części grubości ludzkiego włosa.
Czy zastanawiasz się, co sprawia, że słodycz świeżych owoców dostarcza nam tyle energii, dzięki czemu możemy swobodnie funkcjonować? A gdyby tak dostarczyć tej samej energii do naszych smartfonów, laptopów, samochodów, samolotów?…
W ekonomii również mamy inflację i też polega ona na pewnego rodzaju dmuchaniu balonu (podobnie obrazuje się inflację kosmiczną). W tym przypadku balon to gospodarka, a powietrze to pieniądz.
Metaverse za sprawą wywiadu Marka Zuckerberga stało się ostatnio bardzo popularnym hasłem. Dyrektor generalny Facebooka zaprezentował koncepcję projektu metaverse, który w płynny sposób ma połączyć Internet z wirtualną rzeczywistością.
Gospodarka cyrkularna to pojęcie, które ostatnimi czasy bardzo zyskuje na popularności. Ale co ono tak naprawdę znaczy i co nowego wnosi do puli haseł i sloganów związanych z ochroną środowiska?
Dzień Nauki Polskiej jest dobrą okazją do rozmowy z prof. Łukaszem Albrechtem – chemikiem i prorektorem ds. nauki. Właśnie z perspektywy badacza oraz przedstawiciela władz Politechniki Łódzkiej mówi, że należy pamiętać o tym, że określenie „nauka polska” jest pewnym skrótem myślowym.
Emmanuelle Charpentier i Jennifer Doudna są laureatkami tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Po ogłoszeniu decyzji Komitetu Noblowskiego, Charpentier zaznaczyła, że sukces ten był możliwy dzięki m.in. dr. Krzysztofowi Chylińskiemu, współodkrywcy patentów opisujących użycie CRISPR/Cas9.
W kampusie Politechniki Łódzkiej została uruchomiona sieć badawcza 5G. Stacje bazowe zostały zamontowane na kilku budynkach. Pojawi się też stacja bazowa zero site, zintegrowana z latarnią uliczną.
Bycie naukowcem otwiera na świat, na nowych ludzi, pozwala nawiązać przyjaźnie i realizować swoje marzenia - tak o swojej pracy mówi prof. Przemysław Perlikowski.
Grupa ambitnych studentów już po raz czwarty reprezentowała Politechnikę Łódzką na prestiżowych zawodach Intenational Small Wind Turbine Contest 2019. Po raz drugi studenci zaprezentowali na konkursie obie zaprojektowane i stworzone przez siebie konstrukcje.
Politechnika Łódzka przyjęła otwartą postawę wobec możliwości, jakie niesie za sobą reforma i kształcenie przyszłej kadry naukowo-badawczej. Uczelnia podjęła się wyzwania stworzenia zupełnie nowej koncepcji kształcenia.
Internetowe kursy, uprzednio będące jedną z form nauczania w ramach programów studiów, zostały udostępnione społeczności pozaakademickiej w formie otwartych kursów dostępnych zdalnie, powszechnie znanych jako MOOC (ang. massive open online course), dostępnych literalnie dla każdego.
Naukowcy z Politechniki Łódzkiej uczestniczą w międzynarodowym zespole pracującym nad projektem ITER - eksperymentalnego reaktora termonuklearnego o konstrukcji tokamaka.