Wdrażanie sztucznej inteligencji w badaniach naukowych niesie ze sobą wiele korzyści, ale wiąże się również z wyzwaniami i ryzykiem. Brak transparentności modeli AI i dominacja dużych firm technologicznych, które chronią tajemnicą swoją wiedzę naukową, budzą obawy o nierówny dostęp do wiedzy i potencjalne nadużycia w wykorzystaniu AI.
Formularz wyszukiwania
Aktualności
15 kwietnia 2024
Za nami druga edycja Research Week w Politechnice Łódzkiej. Było to pięć, bardzo intensywnych i angażujących całą społeczność uczelni, dni. Nauka, badania, innowacje, projekty, wdrożenia, oferta edukacyjna PŁ – każdemu z tych tematów towarzyszyły wyjątkowe spotkania, jak wykład inauguracyjny prof. Andrzeja Dragana pt. „Wiara w ignorancję ekspertów”.
26 marca 2024
Rektorzy Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przyznali po raz trzeci wspólną nagrodę za najlepszą publikację naukową. Laureatkami tego wyróżnienia są autorki artykułu ”Lipid Profile in Children Born Small for Gestational Age”, w składzie, z PŁ: dr hab. inż. Agnieszka Wosiak, prof. PŁ, z UMed: dr n. med. Justyna Zamojska, dr n. med. Katarzyna Niewiadomska-Jarosik, dr n. med. Beata Kierzkowska, dr n. med. Marta Gruca, prof. dr hab. n. med. Elżbieta Smolewska.
19 lutego 2024
Święto Nauki Polskiej przypada 19 lutego, w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika (1473 r.).
To doskonała okazja do przypomnienia wkładu pionierów z Polski w naukę, która jest uniwersalna i interdyscyplinarna.
8 lutego 2024
W Polsce w tłusty czwartek do dystrybucji trafia około 100 milionów pączków, to około 700 tys. ton słodkiej i dość tłustej przyjemności. Jeden pączek waży od 60 do 80 g i w zależności od receptury, jego spożycie dostarczy od 200 do 400 kcal.
5 stycznia 2024
Trudno się dziwić, że rzeczywisty lub nawet potencjalny wpływ sztucznej inteligencji na nasze życie został zauważony i doceniony w formie wyboru frazy „sztuczna inteligencja” jako słowo roku 2023. Nie zmienia to faktu, że SI jest obecna w wielu obszarach naszego życia od dawna i dopiero w ostatnim okresie jej popularność niemalże „eksplodowała”.
1 sierpnia 2023
Założeniem projektu Race to Zero for Universities and Colleges jest inspirowanie instytucji szkolnictwa wyższego do działania na rzecz inicjatyw klimatycznych kampusów uczelni i kreowania innowacyjnych rozwiązań klimatycznych.
12 lipca 2023
20 ciekawych tematów, 20 kreatywnych kół naukowych, 20 inspirujących naukowców w 20 filmach. Tak w skrócie można opisać cykl popularnonaukowych filmów „Łap naukę”, w których udowadniamy, że badania prowadzone w Politechnice Łódzkiej realnie zmieniają świat.
24 listopada 2021
Gospodarka cyrkularna to pojęcie, które ostatnimi czasy bardzo zyskuje na popularności. Ale co ono tak naprawdę znaczy i co nowego wnosi do puli haseł i sloganów związanych z ochroną środowiska?
19 lutego 2021
Dzień Nauki Polskiej jest dobrą okazją do rozmowy z prof. Łukaszem Albrechtem – chemikiem i prorektorem ds. nauki. Właśnie z perspektywy badacza oraz przedstawiciela władz Politechniki Łódzkiej mówi, że należy pamiętać o tym, że określenie „nauka polska” jest pewnym skrótem myślowym.
20 października 2020
Emmanuelle Charpentier i Jennifer Doudna są laureatkami tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Po ogłoszeniu decyzji Komitetu Noblowskiego, Charpentier zaznaczyła, że sukces ten był możliwy dzięki m.in. dr. Krzysztofowi Chylińskiemu, współodkrywcy patentów opisujących użycie CRISPR/Cas9.