Rok 2024 już za nami, czas ocenić sytuację i przyjrzeć się perspektywie na rok 2025.
Formularz wyszukiwania
Nauka i badania
13 marca 2024
Nadejdzie dzień, gdy człowiek będzie musiał walczyć z hałasem – tak, jak kiedyś walczył z cholerą i dżumą
- Robert Koch, niemiecki lekarz, noblista
19 lipca 2023
Zaproponowałyśmy nowatorską mieszankę do wytworzenia opakowań, która składa się nawet do 80% z wytłoków, reszta dodatków to produkty naturalne, zbożowe.
6 lutego 2023
Politechnika Łódzka przyłączyła się do wspieranej przez ONZ inicjatywy „Race to Zero”. Ta globalna kampania zrzesza przedsiębiorstwa, miasta, a także instytucje z sektora edukacji, finansów i ochrony zdrowia, których wspólnym celem jest stworzenie i realizacja przejrzystych planów działań, służących ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych, zgodnie z założeniami porozumienia paryskiego (Paris Agreement).
27 października 2022
Rozwój wirtualnej rzeczywistości z roku na rok nabiera tempa. Pomimo upływu prawie osiemdziesięciu lat od stworzenia pierwszego projektu, który wyznaczył kurs dalszym działaniom w zakresie rozwiązań immersyjnych, temat VR dla wielu osób nadal owiany jest tajemnicą. Rozpoczynając przygodę z wirtualną rzeczywistością, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z jej definicją, która została opracowana przez twórcę pojęcia virtual reality (VR).
27 września 2022
Dzięki wykorzystaniu światła UV/VIS możliwa będzie bezinwazyjna ocena stanu układu krążenia. Propozycja naukowców z Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego oparta jest na pomiarze fluorescencji NADH – FMSF (flow mediated skin fluorescence).
9 sierpnia 2022
Być może słyszałaś lub słyszałeś kiedyś frazę „przepływ wtórny”. Jeżeli chcesz wiedzieć, co to takiego, pozwól, że wyjaśnię wspomniane zjawisko w wakacyjnym klimacie.
23 czerwca 2022
Badania Marii Skłodowskiej-Curie przyczyniły się znacząco do rozwoju nauki i uratowały życie niezliczonej liczbie osób. Jej droga na szczyt nie była jednak łatwa. Musiała niejednokrotnie walczyć z uprzedzeniami i stereotypami dotyczącymi kobiet.
2 czerwca 2022
We współczesnym świecie dynamicznie rozwijających się technologii coraz większe znaczenie technologiczne, a przez to i ekonomiczne, ma szczególna grupa siedemnastu pierwiastków chemicznych.
23 maja 2022
Czy w XXI wieku nie moglibyśmy poznawać chemii inaczej niż poprzez zapis reakcji? Może warto nakręcić film, pokazujący, jak biegnie dana reakcja chemiczna?
19 maja 2022
Oszacowano, że w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku bystry matematyk mógł opanować 10 procent matematyki. Dziś doktorant przed obroną powinien znać kilkadziesiąt pozycji naukowych.