Nauka i badania

Wczesne wykrywanie zagrożeń, takich jak zawał serca, udar czy niewydolność serca oraz wsparcie personelu medycznego w podejmowaniu decyzji – to cele projektu CardioSense. Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowują inteligentny system teleopieki do predykcji zdarzeń sercowo-naczyniowych. Projekt o wartości prawie 5,9 mln zł powstaje we współpracy z firmą HRP Care sp. z o.o. Ogromną rolę w projekcie odgrywają także eksperci – lekarze i inne służby medyczne.
Politechnika Łódzka przyłączyła się do wspieranej przez ONZ inicjatywy „Race to Zero”. Ta globalna kampania zrzesza przedsiębiorstwa, miasta, a także instytucje z sektora edukacji, finansów i ochrony zdrowia, których wspólnym celem jest stworzenie i realizacja przejrzystych planów działań, służących ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych, zgodnie z założeniami porozumienia paryskiego (Paris Agreement).
Rozwój wirtualnej rzeczywistości z roku na rok nabiera tempa. Pomimo upływu prawie osiemdziesięciu lat od stworzenia pierwszego projektu, który wyznaczył kurs dalszym działaniom w zakresie rozwiązań immersyjnych, temat VR dla wielu osób nadal owiany jest tajemnicą. Rozpoczynając przygodę z wirtualną rzeczywistością, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z jej definicją, która została opracowana przez twórcę pojęcia virtual reality (VR).