Na co zwrócić uwagę, wybierając zimową kurtkę?

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni rozpoczynamy poszukiwania cieplejszych okryć. Tylko jaką zimową kurtkę wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jednym z najważniejszych zadań kurtki zimowej jest utrzymanie ciepła oraz dobra wentylacja. W pierwszym kroku trzeba zwrócić uwagę na wypełnienie. Naturalne wypełnienie kurtek zimowych to zazwyczaj puch, pierze lub ewentualnie ich mieszanka. Ale mamy również wypełnienia syntetyczne, głównie z włókien poliestrowych.

Dużą zaletą wypełnienia naturalnego jest fakt, iż doskonale chroni przed ekstremalnie niskimi temperaturami. Jednakże należy pamiętać, że tego typu wypełnienie w kurtkach jest zazwyczaj droższym rozwiązaniem.

Wypełnienie syntetyczne jest dobrym rozwiązaniem dla zdrowia alergików. Wnętrze kurtki wykonane z włókien poliestrowych doskonale sprawdzi się podczas opadów deszczu czy śniegu. Okrycia z tym wypełnieniem schną szybko. Dużą ich zaletą jest fakt, iż są lekkie, co zdecydowanie poprawia komfort noszenia.

fot. Freepik
fot. Freepik

Należy również pamiętać, że nie liczy się tylko wnętrze kurtki. W drugim kroku przy zakupie koniecznie trzeba zwrócić uwagę na materiał wierzchni. Odpowiednia kurtka na deszczowe, śnieżne dni to ta, której materiał wierzchni jest wodoodporny. To szczególnie ważne przy kurtkach z naturalnym wypełnieniem, gdyż puch łatwo wchłania wilgoć i staje się ciężki. Jednym z najpopularniejszych surowców stosowanym na materiał wierzchni jest poliester czy poliamid. W dużej mierze zatrzymuje on ciepło, ale jego wadą jest to, że „nie pozwala skórze oddychać”. Rekomendowanym materiałem wierzchnim na kurtki zimowe jest mieszanka poliestru lub poliamidu z bawełną. Materiał wierzchni kurtki wykonany z mieszanki tych surowców staje się również przyjemny w dotyku, ale należy pamiętać, że łatwiej się gniecie.

Trzecia, równie ważna zasada przy wyborze kurtki zimowej to jej krój, fason, model, który zależy wyłącznie gustu i potrzeb. Co roku na rynku modowym projektanci prześcigają się w kreowaniu ciekawszych rozwiązań. Jak możemy zauważyć, w sklepach królują z reguły klasyczne modele typu: parka, anoral, budrysówka czy pilotka.

Jedną z najpopularniejszych kurtek zimowych jest parka, idealna na mroźne dni. Ten typ trafił do cywili z magazynów wojskowych, choć jej pierwotne wersje nosili podobno znacznie wcześniej Eskimosi. Dużą popularnością cieszy się fason anorak, czyli kurtki pikowane z dużym kapturem, często dobrze dopasowane do sylwetki.

Jednak pamiętajmy, że w szale zakupów warto skupić się na detalach. Duży kaptur będzie spełniał zarówno funkcję ochronną, jak również może być ozdobą zimowej stylizacji. Wyższa stójka nada większej elegancji, a jednocześnie ochroni przed zimowym wiatrem. Pamiętajmy również o takich elementach garderoby, jak szal, czapka i rękawiczki, które nie tylko dodadzą szyku, ale i pomogą zachować ciepło.