Na co zwrócić uwagę, wybierając zimową kurtkę?

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni rozpoczynamy poszukiwania cieplejszych okryć. Tylko jaką zimową kurtkę wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jednym z najważniejszych zadań kurtki zimowej jest utrzymanie ciepła oraz dobra wentylacja. W pierwszym kroku trzeba zwrócić uwagę na wypełnienie. Naturalne wypełnienie kurtek zimowych to zazwyczaj puch, pierze lub ewentualnie ich mieszanka. Ale mamy również wypełnienia syntetyczne, głównie z włókien poliestrowych.

Dużą zaletą wypełnienia naturalnego jest fakt, iż doskonale chroni przed ekstremalnie niskimi temperaturami. Jednakże należy pamiętać, że tego typu wypełnienie w kurtkach jest zazwyczaj droższym rozwiązaniem.

Wypełnienie syntetyczne jest dobrym rozwiązaniem dla zdrowia alergików. Wnętrze kurtki wykonane z włókien poliestrowych doskonale sprawdzi się podczas opadów deszczu czy śniegu. Okrycia z tym wypełnieniem schną szybko. Dużą ich zaletą jest fakt, iż są lekkie, co zdecydowanie poprawia komfort noszenia.

fot. Freepik

Należy również pamiętać, że nie liczy się tylko wnętrze kurtki. W drugim kroku przy zakupie koniecznie trzeba zwrócić uwagę na materiał wierzchni. Odpowiednia kurtka na deszczowe, śnieżne dni to ta, której materiał wierzchni jest wodoodporny. To szczególnie ważne przy kurtkach z naturalnym wypełnieniem, gdyż puch łatwo wchłania wilgoć i staje się ciężki. Jednym z najpopularniejszych surowców stosowanym na materiał wierzchni jest poliester czy poliamid. W dużej mierze zatrzymuje on ciepło, ale jego wadą jest to, że „nie pozwala skórze oddychać”. Rekomendowanym materiałem wierzchnim na kurtki zimowe jest mieszanka poliestru lub poliamidu z bawełną. Materiał wierzchni kurtki wykonany z mieszanki tych surowców staje się również przyjemny w dotyku, ale należy pamiętać, że łatwiej się gniecie.

Trzecia, równie ważna zasada przy wyborze kurtki zimowej to jej krój, fason, model, który zależy wyłącznie gustu i potrzeb. Co roku na rynku modowym projektanci prześcigają się w kreowaniu ciekawszych rozwiązań. Jak możemy zauważyć, w sklepach królują z reguły klasyczne modele typu: parka, anoral, budrysówka czy pilotka.

Jedną z najpopularniejszych kurtek zimowych jest parka, idealna na mroźne dni. Ten typ trafił do cywili z magazynów wojskowych, choć jej pierwotne wersje nosili podobno znacznie wcześniej Eskimosi. Dużą popularnością cieszy się fason anorak, czyli kurtki pikowane z dużym kapturem, często dobrze dopasowane do sylwetki.

Jednak pamiętajmy, że w szale zakupów warto skupić się na detalach. Duży kaptur będzie spełniał zarówno funkcję ochronną, jak również może być ozdobą zimowej stylizacji. Wyższa stójka nada większej elegancji, a jednocześnie ochroni przed zimowym wiatrem. Pamiętajmy również o takich elementach garderoby, jak szal, czapka i rękawiczki, które nie tylko dodadzą szyku, ale i pomogą zachować ciepło.