Członkowie Studenckiego Koła Naukowego UbiCOMP opracowali niekonwencjonalny sposób na walkę z jedną z najczęściej występujących fobii. Statystycznie lęk przed pająkami dotyka ok. 10% populacji. Studenci PŁ zaproponowali wykorzystanie ramienia robotycznego w ćwiczeniach z żywymi zwierzętami w ogrodach zoologicznych.
Nowoczesne metody leczenia arachnofobii oparte są w większości o wykorzystanie technologii wirtualnej rzeczywistości - symulowany kontakt z wirtualnym pająkiem okazał się skutecznym sposobem na okiełznanie strachu. Lekarze zauważają jednak, że brak fizycznej interakcji powoduje problemy z opanowaniem reakcji pacjentów w sytuacji kontaktu bezpośredniego.
Projekt studentów wychodzi naprzeciw tym wymaganiom, umożliwiając zdalny kontakt z żywym pająkiem. We współpracy z ekspertami z Uniwersytetu w Utrechcie, opracowali nowoczesne narzędzie terapeutyczne, które jednocześnie stanowi równocześnie atrakcję dla odwiedzających ogrody zoologiczne.
Opracowany system składa się z ramienia robotycznego, umieszczanego wewnątrz terrarium z pająkami oraz interfejsu sterującego - elastycznego rękawa oraz rękawicy, odpowiedzialnych za przechwytywanie ruchów użytkownika. Pozwala to na quasi-bezpośrednią interakcję z pająkiem, a dotyk symulowany jest poprzez odpowiedź haptyczną - silniki wibracyjne umieszczone w rękawicy imitują wrażenia czuciowe.
Przeprowadzone badania w symulowanym otoczeniu wykazały duży potencjał rozwiązania, zarówno w kontekście terapeutycznym, jak i w zakresie zwiększenia interaktywności wizyt w ZOO, a przy tym edukacji najmłodszych.
Projekt został zaakceptowany jako komunikat plakatowy na konferencję ACM Ubicomp 2019 (10-13 września), jedną z najważniejszych konferencji w dziedzinie interakcji człowiek-komputer, i zostanie zaprezentowany w Londynie.