Stałe katalizatory, często materiały w nanoskali, są sercem wielu technologii. Dzięki swojej unikalnej strukturze odgrywają kluczową rolę w przyspieszaniu reakcji chemicznych, co jest niezbędne w procesach przemysłowych, takich jak produkcja paliw, chemikaliów, leków oraz w ochronie środowiska.
Formularz wyszukiwania
dr Aleksandra Ziemińska-Stolarska
17 lipca 2023
O ile susza atmosferyczna i glebowa zanika stosunkowo szybko, po niewielkich nawet opadach, susza hydrologiczna trwa zwykle dużo dłużej i może obejmować kilka sezonów hydrologicznych, a proces odbudowy zasobów wodnych wymaga obfitych i długotrwałych opadów deszczu bądź śniegu.
6 lutego 2023
Politechnika Łódzka przyłączyła się do wspieranej przez ONZ inicjatywy „Race to Zero”. Ta globalna kampania zrzesza przedsiębiorstwa, miasta, a także instytucje z sektora edukacji, finansów i ochrony zdrowia, których wspólnym celem jest stworzenie i realizacja przejrzystych planów działań, służących ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych, zgodnie z założeniami porozumienia paryskiego (Paris Agreement).
25 sierpnia 2022
Wydarzenia ostatnich tygodni związane z katastrofą ekologiczną Odry skłaniają do głębszych refleksji nie tylko nad stanem środowiska wodnego, ale również nad stanem monitoringu jednolitych części wód powierzchniowych (JCWP), które są podstawową jednostką gospodarki wodnej.
5 maja 2022
Co wspólnego mają tak często w ostatnim czasie promowane hasła: gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) z analizą cyklu życia (LCA)? O aktualnych priorytetach polityki gospodarczej UE, które mają pomóc w dążeniu do zrównoważonego rozwoju...
30 lipca 2019
Powstający przy udziale naukowców z Politechniki Łódzkiej bioreaktor będzie sterowanym automatycznie obiegiem zamkniętym, w którym odbędzie się namnażanie komórek macierzystych w jednorazowych wkładach. Dzięki stałości warunków (automatyczna kontrola parametrów takich jak np.: temperatura, pH, stężenie CO2, stężenie glukozy, kwasu mlekowego) skróci się czas namnażania do pożądanej jakości preparatu.
7 czerwca 2018
Nowa ustawa o odpadach (Dz.U. 2017 poz. 2422) nałożyła na samorządy obowiązek kontroli nad śmieciami, ale w większości przypadków gminy nie umieją sobie z tym problemem poradzić.