Biomimetyka – przyroda, która kreuje technologie

Daj mi swoją dłoń, a zabiorę Cię w podróż do przyszłości. Zobaczysz świat, którego nikt jeszcze nie dotknął. A może razem go stworzymy… Zaprojektujmy go tak, aby w całości był w zgodzie z prawami przyrody. Wydaje Ci się to mocno skomplikowane? Spróbujmy.
fot. Freepik

W pierwszej kolejności ubierz go w swoje ulubione kolory, z których wyłaniać się będą superlekkie i wytrzymałe domy o strukturze plastra miodu wykonane z materiału wzorowanego na małży abalone. Domy, których dopełnieniem są meble wykonane z materiału podobnego parametrami do superwytrzymałej i elastycznej pajęczyny. Ściany pokryte pastelami o strukturze liścia lotosu, dzięki czemu będą podlegać samoczyszczeniu. Teraz wyjrzyj przez okno, które pokryte jest przezroczystą fotowoltaiką, zasilaną sztuczną inteligencję opartą na sieciach neuronowych. Wyobraź sobie, że widzisz ludzi poruszający się super cichymi autami o aerodynamice kolibra, pokryte lakierem o strukturze skóry rekina. Pewnie dostrzegasz uprawiających jogging mieszkańców, których średnia wieku przekracza 100 lat, a kondycja fizyczna równa jest obecnym 30- latkom. To w ich układach krwionośnych podróżują nanoroboty wielkości krwinki czerwonej, które niczym inspektorzy monitorują i korygują stan zdrowia człowieka.

 

Słyszysz dobiegający szum z kuchni? Tak, właśnie uruchomiłeś ekspres do kawy. Dlaczego? Ponieważ o tym właśnie pomyślałeś. Spróbuj uruchomić klimatyzację, telewizję w postaci hologramu, a może postarasz się zamówić serwis do pokoju jedynie poprzez kontrolowanie własnych myśli?

 

To wszystko biomimetyka, która jest sztuką kopiowania rozwiązań technicznych i technologicznych będących codziennością świata przyrody. Niestety najwybitniejsze zespoły naukowców często przegrywają w konfrontacji z otaczającym nas światem. Obecnie nawet najwybitniejsi naukowcy nie są w stanie np. wytworzyć w swoich laboratoriach wyjątkowego materiału jakim jest np. pajęczyna, struktura liścia lotosu czy skóry rekina. To pokazuje jak daleko nam do doskonałości ale przy determinacji daje nam to możliwość szybkiego rozwoju cywilizacyjnego. Dołącz do nas i realizuj swoje pasje kreując otaczający świat.

 

Jednak zanim to nastąpi może pomyślisz o studiach? Wydział Mechaniczny Politechniki Łódzkiej oferuje Ci możliwość zgłębiania wiedzy z pogranicza takich dziedzin, jak inżynieria materiałowa oraz mechanika i budowa maszyn w połączeniu z automatyką i robotyką. Czy tylko? Pomyśl… a spotkamy się niebawem…