Grafen - „plaster miodu” technologicznej przyszłości

Czytając to, pewnie siedzisz w domu, w swoim ulubionym fotelu lub jedziesz autobusem. Przestań na chwilę i spójrz na to, co Cię otacza… 

Kolorowe auta, które tak szybko jak się pojawiają, znikają w oddali. 

Domy, które tworzą krajobraz miasta i ludzie wypełniający pozostałą przestrzeń, z przykutym wzrokiem do swoich smartfonów. 

Wyobraź sobie, że za 10 - 20 lat większość rzeczy, które teraz dostrzegasz, zniknie bezpowrotnie. I jak będzie wyglądał Twój własny, mały świat?

 

Czy zamieszkasz w twierdzy żywo skopiowanej z powieści JP Delaney’a, gdzie wszystkim sterujesz umysłem, a dom jest w stanie kodować Twoje stany emocjonalne i je dostosowywać do pogody? A jak będziesz przemieszczać się po mieście? Czy lewitujące wagony przelatujące ponad dachami elektrycznych autobusów, które w ciszy mkną ulicami, będą stanowić ruchomy obraz powyginanych drapaczy chmur? Co będzie napędzać pojazdy, dla których ulice przybiorą kształt korytarzy powietrznych?

Nadal się zastanawiasz? A może Twoje wyobrażenia malują ten świat zupełnie inaczej? W tym wszystkim jedno jest pewne, że nasze otoczenie będą tworzyć inżynierowie i niezaprzeczalnym jest, że technologie jutra będą oparte na strukturach grafenowych.

Grafen – materiał o grubości jednego atomu węgla przypominający strukturę plastra miodu. Jako półprzewodnik posiada niespotykane dotąd na Ziemi właściwości elektryczne, optyczne, mechaniczne, a także chemiczne.

Wyobraź sobie teraz: ultra cienkie i elastyczne telefony z wyświetlaczami wytworzonymi z grafenu, dzięki czemu będziesz mógł je zwijać, wyginać bez narażenia ich na zniszczenie. Superpojemne baterie oparte na wysoko zorientowanych strukturach grafenowych, dzięki którym będziesz mógł pracować tygodniami bez konieczności ich ładowania. Sztuczna inteligencja umysłem przewyższającym człowieka oparta na procesorach grafenowych, czy nanoroboty kontrolujące stan naszego zdrowia stworzą świat, w którym budzić się będziesz za kilkanaście lat? Instytut Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej już dziś wytwarza grafen, materiał o grubości jednego atomu węgla o niespotykanych dotąd właściwościach, które zdaniem naukowców zrewolucjonizują nasze codzienne życie.

Uważasz, że jest to ciekawe? Jeśli tak to dołącz do twórców świata na miarę XXI wieku i odwiedź nasze laboratoria. Może zostaniesz tu na dłuższą chwilę lub spędzisz resztę życia...