Otwierając Research Week, prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ podkreśl, że ideą wydarzenia jest pokazanie możliwości rozwoju naukowego dla osób będących na różnych jego etapach – od studentów realizujących pierwsze projekty, przez doktorów rozwijających swoje badania, po profesorów doświadczonych w prowadzeniu projektów. Prorektor ds. nauki, prof. Łukasz Albrecht podsumował:
Bardzo cieszę się, że społeczność akademicka naszej Uczelni tak pozytywnie odpowiedziała na przygotowaną przez nas ofertę, uczestnicząc w licznych wydarzeniach. Był to tydzień wypełniony ciekawymi wykładami, warsztatami i debatami pozwalającymi na podnoszenie kompetencji naszych pracowników, doktorantów i studentów w tematyce bezpośrednio związanej z prowadzeniem badań naukowych oraz komercjalizacją uzyskiwanych wyników. Ale przede wszystkim był to czas spotkań i rozmów, które mam nadzieję, zaowocują w przyszłości nowymi interdyscyplinarnymi pomysłami i projektami naukowymi.
Warto w tym aspekcie brać przykład od najlepszych, dlatego wśród gości Politechniki Łódzkiej znalazł się prof. Piotr Sankowski, prezes NCBR Ideas oraz zdobywca 4 prestiżowych grantów ERC. Prof. Agnieszka Dybała-Defratyka z Centrum Wspierania Nauki zaznacza, że:
Zapewniono liczne możliwości bezpośredniej interakcji z zaproszonymi ekspertami. Niestety, frekwencja ze strony społeczności naukowej była niska, zwłaszcza w Dniu Nauki i Projektów, co stanowi pewne rozczarowanie.
Efekty pracy naukowej przekładają się na innowacje i współpracę nauki z przemysłem. Dr inż. Zbigniew Szamel z Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości podkreślił wagę prezentacji specjalistów z zakresu komercjalizacji wiedzy:
Liczne pytania zarówno do osób przybliżających wiedzę z zakresu ochrony IP, procesu pozyskiwania dotacji, historie sukcesu, jak również pytania do prelegentów (Jarosława Białka oraz Lecha Kaniuka) pokazują, jak dużym zainteresowaniem cieszy się ta tematyka.
Ważną grupą adresatów Research Week są doktoranci, dla których zorganizowany został konkurs, o którym mówi prof. Agnieszka Ruppert, dyrektorka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej:
Duży entuzjazm wywołał konkurs krótkich prezentacji 3 minutowych, którego poziom według mnie był bardzo wysoki. Jego trudności polegały na przekazaniu w bardzo krótkim czasie, w klarowny sposób informacji o swoim projekcie. Doktoranci poradzili sobie znakomicie, a wartością dodaną było na pewno możliwość zapoznania się z badaniami naukowymi innych osób na uczelni.
Właśnie inspirowanie jest jednym z celów Research Week i temu też służy konkurs na najlepszą prezentację projektów uczestników 2. edycji E2TOP – programu dla szczególnie uzdolnionych studentów. O wysokim ich poziomie świadczy fakt, że w tym roku zwycięzców było dwóch: Maciej Szulczewski konstruujący pod kierunkiem dr. inż. Łukasza Frącczaka robot do diagnostyki układu oraz Wiktor Barańczyk, który przy użyciu AI tworzy tłumacz języka migowego, korzystając ze wsparcia dr. inż. Piotra Ducha.
W ramach Research Week odbył się również Dzień otwarty dla kandydatów na studia, który cieszył się bardzo wysoką frekwencją. Bogata oferta spotkań, warsztatów i pokazów przyciągnęła blisko 5 000 osób za całego województwa. Anna Boczkowska kierująca Działem Promocji podsumowuje:
Motywem przewodnim tegorocznego dnia otwartego były gry komputerowe. Stąd obecność przedstawicieli branży growej na dyskusjach z młodzieżą, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Podobnie możliwość spotkania z przedstawicielami wszystkich wydziałów, które prezentowały swoją ofertę kandydatom. Serdecznie dziękujemy pracownikom i studentom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia. Było to duże wyzwanie logistyczne, jednak przełożyło się na efekt w postaci entuzjazmu odwiedzających.
Tegoroczna edycja podsumowana jest ankietą ewaluacyjną skierowaną do organizatorów poszczególnych bloków tematycznych oraz uczestników. Na podstawie sugestii i opinii z badania przygotowany będzie kolejny Research Week.