dr inż. Katarzyna Mietlińska

Pracownik w Instytucie Surowców Naturalnych i Kosmetyków w Zespole Naturalnych i Syntetycznych Składników Kosmetyków. Na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności prowadzi zajęcia na kierunku Technologia Kosmetyków, Biotechnologia oraz Technologia Żywności i Żywienie Człowieka.

Na co dzień zajmuje się tematyką związaną z izolowaniem oraz analizą biologicznie aktywnych składników roślin, ze szczególnym uwzględnieniem saponin, polifenoli i olejków eterycznych. Interesuje się tworzeniem i recepturowaniem naturalnych kosmetyków o charakterze pielęgnacyjnym i myjącym, z wykorzystaniem ekologicznych, lokalnych surowców. W swojej pracy kładzie duży nacisk na aplikacyjność stosowanych rozwiązań oraz nowoczesne zielone technologie.

W czasach, w których coraz bardziej troszczymy się o kondycję naszej planety, wartości takie jak zrównoważony rozwój, naturalne pochodzenie, bezpieczeństwo i transparentność mają coraz większy wpływ również na wybór produktów kosmetycznych. A ponieważ coraz więcej konsumentów przyjmuje zdrowszy tryb życia, naturalne/ekologiczne produkty kosmetyczne stają się integralną częścią dbania o nasz wygląd, ogólne samopoczucie i środowisko. Naturalne składniki i “zielone” deklaracje z roku na rok stają się priorytetem dla coraz większej liczby osób. Konsumenci chętniej sięgają po kosmetyki składające się z produktów pochodzących z naturalnych składników lub ekstraktów roślinnych.