Moda cyrkularna w praktyce - jak zmienia się podejście do tekstyliów

W czasach, gdy branża odzieżowa stała się jedną z najbardziej obciążających środowiskowo gałęzi przemysłowych, wszelkiego rodzaju inicjatywy wspierające modę cyrkularną i upcykling zyskują na znaczeniu zarówno w świecie akademickim, jak i komercyjnym. Przykładem tego typu połączenia kreatywności i świadomości ekologicznej są działania studentów ze Studenckiego Koła Naukowego Włókno działającego przy Politechnice Łódzkiej.

Studencka moda z odzysku

Współczesna moda coraz częściej podąża za popularnym trendem fast fashion, czyli szybkiej produkcji i konsumpcji ubrań, która prowadzi do ich nadmiaru oraz spadku realnej wartości. Studenci z SKN Włókno pod moja opieką stworzyli kolekcję odzieży z odzyskanego dżinsu - z jednej strony materiału bardzo popularnego, natomiast z drugiej bardzo obciążającego środowiskowo podczas produkcji. Projekt bazował na odzysku tkanin z nieużywanej odzieży, a następnie ich twórczym przetworzeniu. Tym samym kolekcja nie tylko spełniała funkcję użytkową, ale stała się odpowiedzą na problemy ekologiczne i społeczne związane z przemysłem mody.

Moda cyrkularna na skalę przemysłową

Z podobnych założeń wyszli twórcy kolejnej odsłony projektu Renewed. Partnerstwo Answear.com, INTU Circularity i Caruma zaowocowało kolekcją z upcyklingu, w której zużyte elementy garderoby przekształcono m.in. w kamizelki, shopperki, letnie topy czy sukienki z wiskozy. Tym, co wyróżnia tę inicjatywę na tle innych działań komercyjnych, jest wdrożenie cyfrowych paszportów produktu (DPP) – innowacyjnej technologii opartej na kodach QR i NFC, która dokumentuje pochodzenie i proces transformacji każdego elementu garderoby. Dzięki aplikacji Go2NFT konsumenci zyskują dostęp nie tylko do historii produktu, ale także do zniżek i bonusów – tworząc nowy model transparentnej i odpowiedzialnej konsumpcji.

Akademicka kreatywność

Choć projekty Studentów z SKN Włókno i Renewed różnią się skalą, budżetem i grupą odbiorców, łączy je jedno przekonanie, że moda może i powinna być zrównoważona. Inicjatywa studentów PŁ to przykład, jak edukacja i działalność naukowa może inspirować do zmiany podejścia. Projekt Renewed pokazuje z kolei, że te same idee można z powodzeniem wdrażać w środowisku e-commerce, przygotowując się na nadchodzące regulacje Unii Europejskiej.

Przyszłość mody to odpowiedzialność

Zarówno działalność SKN Włókno, jak i zespoły INTU oraz Answear pokazują, że moda może być przestrzenią dla eksperymentu, edukacji i odpowiedzialnego podejścia do środowiska. Obydwie inicjatywy stają się dowodem na to, że świadoma transformacja branży tekstylnej jest możliwa już dziś. Studenci Politechniki Łódzkiej stają się aktywnymi uczestnikami tej zmiany, wpisując się w globalne trendy zrównoważonego rozwoju.