Stałe katalizatory, często materiały w nanoskali, są sercem wielu technologii. Dzięki swojej unikalnej strukturze odgrywają kluczową rolę w przyspieszaniu reakcji chemicznych, co jest niezbędne w procesach przemysłowych, takich jak produkcja paliw, chemikaliów, leków oraz w ochronie środowiska.
Formularz wyszukiwania
prof. Maria Koziołkiewicz
8 października 2024
Gdy już wydawało się, że wszystkie funkcje kwasów rybonukleinowych (RNA) zostały zbadane i opisane, pod koniec XX wieku naukowcy odkryli nowe rodzaje RNA, które mają wpływ na dziedziczenie, rozwój i choroby. Odkrycie jednego z tych nowych RNA zostało w tym roku uhonorowane Nagrodą Nobla. Decyzją Komitetu Noblowskiego, w dziedzinie Fizjologii i Medycyny otrzymali ją dwaj amerykańscy biolodzy: Victor Ambros i Gary Ruvkun za „odkrycie mikroRNA oraz jego roli w posttranskrypcyjnej regulacji genów”.
15 stycznia 2024
Obecnie rekomendowana dzienna dawka witaminy C wynosi 90 mg dla dorosłych mężczyzn i 75 mg dla dorosłych kobiet. Palaczom zaleca się jej podwyższenie o 30-50 %. Warto także dodać, iż tolerowany górny poziom dziennej dawki to nawet 2 gramy.
5 grudnia 2023
Niedobory witaminy D są tak powszechne, że mówi się o nowej epidemii. Naukowcy oceniają, że występują one u 25-50% populacji (zależnie od regionu geograficznego, pory roku, klimatu, diety oraz podłoża genetycznego mieszkańców danego regionu).
19 grudnia 2018
Składniki diety mają znacznie większy wpływ na nasze organizmy niż nam się do tej pory wydawało. Są one nie tylko źródłem witamin, minerałów, polifenoli, karotenoidów, ale (o czym do niedawna nie wiedzieliśmy) zmieniają także znaczenie informacji genetycznej zapisanej w DNA.