dr inż. Joanna Oracz

Jestem absolwentką technologii żywności na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Technologii i Analizy Żywności PŁ. W pracy naukowej zajmuję się głownie badaniem wpływu procesów przetwórczych wybranych surowców roślinnych na zawartość związków biologicznie aktywnych oraz poszukiwaniem nowych rozwiązań w wyodrębnianiu i identyfikacji związków biologicznie aktywnych o działaniu przeciwutleniającym, przeciwzapalnym oraz przeciwnowotworowym.

Olej palmowy może występować w takich produktach spożywczych, jak ciastka i ciasta, kremy, lody, batony, popcorn, chipsy, mrożone frytki, bułki do hamburgerów, gotowe ciasta na pizzę, margaryny, zupy w proszku, płatki zbożowe, preparaty dla noworodków i wielu innych. Jest również bardzo szeroko wykorzystywany do produkcji kosmetyków jako składnik balsamów do ciała, kremów, odżywek szamponów, mydeł, płynów do kąpieli, pomadek czy podkładów do twarzy. Nie zawsze możemy być świadomi tego, że dany produkt spożywczy czy kosmetyczny zawiera w swoim składzie olej palmowy, gdyż producenci często nie wskazują dokładnego pochodzenia wykorzystywanego surowca i określają go jako „olej roślinny”. Mając na uwadze nasze zdrowie oraz środowisko naturalne, powinniśmy ograniczyć spożycie i wykorzystanie oleju palmowego
Ze względu na niepowtarzalny skład oliwy z oliwek, nazywanie jej eliksirem młodości, nie jest tylko marketingowym sloganem, ale jest naukowo potwierdzane. Systematyczne spożycie oliwy z oliwek wpływa na poprawę pamięci, koncentracji u ludzi, także w wieku dojrzałym i u seniorów.