dr hab. inż. Anna Masek, prof. PŁ

Adiunkt w Instytucie Technologii Polimerów i Barwników Wydziału Chemicznego PŁ. Naukowo zajmuję się technologią polimerów, w szczególności starzeniem i stabilizacją polimerów, recyklingiem polimerów, biopolimerami, włóknami naturalnymi (celuloza), naturalnymi przeciwutleniaczami.

Moją pasją jest to, czym się zajmuję w pracy zawodowej na co dzień, od szkoły podstawowej chciałam być chemikiem.

W wolnym czasie staram się zwiedzać ciekawe zakątki świata, a także pomagać bezbronnym zwierzętom.

Ropa naftowa wzbudza duże kontrowersje głównie ze względu na dostępność lub jej brak, a także zmieniające się w mgnieniu oka ceny za baryłkę. Trwają intensywne badania nad zastąpieniem tego surowca w każdej gałęzi przemysłu - od transportu po tworzywa sztuczne.
Współczesna cywilizacja nieodłącznie związana jest z materiałami polimerowymi. Powszechnie używane w różnych dziedzinach techniki, czy medycyny są często kojarzone wyłącznie z tworzywami sztucznymi. Jest to błędne podejście, bowiem wiele organizmów żywych produkuje przyjazne dla środowiska naturalnego biopolimery.