Stałe katalizatory, często materiały w nanoskali, są sercem wielu technologii. Dzięki swojej unikalnej strukturze odgrywają kluczową rolę w przyspieszaniu reakcji chemicznych, co jest niezbędne w procesach przemysłowych, takich jak produkcja paliw, chemikaliów, leków oraz w ochronie środowiska.
Formularz wyszukiwania
dr hab. inż. Anna Masek, prof. PŁ
28 kwietnia 2022
Świat kwiatów kojarzymy najczęściej z pięknym zapachem i różnorodnością kolorystyczną, czyli przede wszystkim interpretujemy go przez wzgląd na walory estetyczne.
3 lutego 2022
Historycznie dowody świadczące o użytkowaniu roślin konopnych przez ludzi, pochodzą z prehistorycznej Europy, a dokładnie z okolic Stuttgartu w Niemczech.
3 lipca 2020
Wyroby z materiałów polimerowych zalewają współczesny świat, będąc wykorzystywane w każdej dziedzinie życia współczesnych ludzi.
5 marca 2020
Ropa naftowa wzbudza duże kontrowersje głównie ze względu na dostępność lub jej brak, a także zmieniające się w mgnieniu oka ceny za baryłkę. Trwają intensywne badania nad zastąpieniem tego surowca w każdej gałęzi przemysłu - od transportu po tworzywa sztuczne.
7 stycznia 2019
W naszym laboratorium w Instytucie Technologii Polimerów i Barwników PŁ zajmujemy się prognozowaniem, a zarazem wyliczaniem czasu życia szerokiej gamy materiałów - od opakowań, opon, okien - nawet do betonu.
18 października 2018
Czy słowo polimer w dzisiejszych czasach musi kojarzyć nam się ze sztucznym, nieprzyjaznym dla naszego środowiska i zdrowia materiałem? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie NIE.
28 listopada 2017
Współczesna cywilizacja nieodłącznie związana jest z materiałami polimerowymi. Powszechnie używane w różnych dziedzinach techniki, czy medycyny są często kojarzone wyłącznie z tworzywami sztucznymi. Jest to błędne podejście, bowiem wiele organizmów żywych produkuje przyjazne dla środowiska naturalnego biopolimery.